Blog

En Cins Kediler ve Özellikleri

En popüler evcil hayvanlardan biri olan kedileri hem aşırı sevimli görünüşleri hem de kendilerine has bağımsız karakteriyle çok seviyoruz. Evin içinde oradan oraya koştururken, yemek yerken, uyurken, ilgi görmek için türlü türlü minnoşluklar yaparken, hatta öylece durup bir şeyleri izliyorken bile çok tatlılar. İster safkan ister melez; cinsleri ne olursa olsun!

1 British shorthair

Uyumlu ve yumuşak başlı olan British shorthair cinsi kediler, kedi cinsleri arasında en popüler olanlardandır. İlgiden hoşlanır, evin içinde insanlarının peşinden yürüyerek onları takip ederler. Genelde sessizlerdir ve kucak kedisi olmaktan ziyade yanınızda oturmaktan hoşlanırlar. Yavru kedi dönemlerinde çok oyuncu olurlar ancak yaşları ilerledikçe sakinleşirler.

2 Mavi Rus kedisi

Mavi Rus kedisi, nazik, sessiz ve biraz da utangaç olarak tanınan kedi cinsleri arasındadır. Oyunculardır, yüksek yerlere zıplayıp aşağıdaki insanların neler yaptığını gözlemlemekten hoşlanırlar. Eve gelen yabancılara hemen ilgi göstermezler, ancak kendi insanlarından ilgi beklerler. Sakin ortamları sever, değişimden pek hoşlanmazlar ve yemeklerinin saatinde verilmesini isterler, her sabah kahvaltı öğününü hatırlatmak için sizi uyandırmaları mümkündür.

3 Van kedisi

Anadolu topraklarına has olan ve ülkemizde çok sevilen Van kedisi, dünyada da popülaritesi giderek artan kedi cinsleri arasında. Van kedileri sosyal, oyuncu ve atletiktir. Zeki kediler oldukları için çeşitli numaraları öğrenebilirler. Avcılık içgüdülerini tatmin eden oyuncaklardan hoşlanırlar. Van kedisi sürekli kucağınızda oturacak yumuşak başlı bir kedi değildir, ancak yanınızda kıvrılıp uyumaktan mutluluk duyacaktır.

4 Siyam kedisi

Siyam kedilerinin en meşhur özelliği konuşkan olmalarıdır. Yüksek sesle konuşarak adeta her konuda fikir belirtir, sizden ilgi beklerler. İnsanlarına çok düşkün olan kedi cinsleri arasındalardır. Her hareketinizi takip etmeyi, evin içinde peşinizden gelmeyi, oturduğunuz an kucağınıza atlamayı, uyurken yatağınıza kıvrılmayı severler. Aktif ve oyunculardır, zeka gerektiren oyunlardan hoşlanırlar. Uzun süre yalnız kalmaktan mutsuz olurlar, bu yüzden yoğun çalışan biriyseniz ona arkadaşlık edecek bir kedi daha sahiplenmenizi önerebiliriz.

5 Scottish fold

Kıvrık kulaklarıyla ünlenen Scottish fold kedileri, insanlarına düşkün ve ilgi seven kedi cinsleri arasındadır. Zeki ve orta derece aktif kedilerdir. İnsanlarla etkileşime geçmeyi içeren her aktiviteyi ve oyunu severler. Sizden sürekli ilgi görmeyi bekledikleri için uzun süreler evde tek başlarına kalmaktan pek hoşlanmazlar. Eve dönüp ayaklarınızı uzatarak oturduğunuz an kucağınıza kıvrılıp onu sevmenizi isterler.

6 İran kedisi

Fars kedisi ya da Pers kedisi adıyla da bilinen bu kediler, en eski evcil kedi cinsleri arasında yer alır. Sessiz ve sevecen kedilerdir. Kucakta oturmaktan, insanlarından ilgi görmekten hoşlanırlar. Onları yüksek yerlere zıplayıp dururken görmeniz pek olası değildir. Gürültülü ve değişken ortamları pek sevmezler, sakin ve düzenli bir yaşam şekli onlar için en uygun olandır.

7 Bengal kedisi

Bengal kedileri son derece enerjik, aktif ve zeki kedilerdir. Onunla yaşamak hiçbir zaman sıkıcı bir hayatınız olmayacağı anlamına gelir, ama bu aynı zamanda zorlu bir yaşamdır da. Kendine güveni olan, konuşkan, arkadaş canlısı kedilerdir. Zekalarını zorlayan oyuncaklarla oynamayı severler ve çeşitli numaralar öğrenme konusunda ustalardır. Evin bulabildikleri en yüksek yerlerine zıplamayı, bir yerlere tırmanmayı severler. Kucak kedisi diyebileceğimiz sakin kedi cinsleri arasında değillerdir, ama sizinle seve seve uyku arkadaşlığı yapacaklardır.

8 Sfenks kedisi

Sfenks kedilerini en sıra dışı yapan özellikleri kuşkusuz ki tüysüz olmalarıdır. İnsanlardan ilgi görmeye bayılırlar, zaten ilgi çekmek için fazla uğraşmalarına gerek kalmaz. Meraklı, enerjik ve sosyal kedilerdir. Yalnızca insanlarla değil diğer kediler, hatta köpeklerle de iyi anlaşırlar. Kucakta olmayı seven kedi cinsleri arasındalardır ve uyurken örtülerin altına kıvrılıp size sokulmaları son derece olağandır.

9 Chinchilla kedisi

Chinchilla kedileri kimilerine göre aslında İran kedisidir, kimilerine göreyse ayrı bir cinstir. Karakter olarak benzer özellikler gösterseler de, chinchilla kedisinin yüz yapısı İran kedisi kadar basık değildir. Sessiz, nazik ve insanlarına sadık kedilerdir. Aynı zamanda zeki ve oyuncu kedi cinsleri arasında yer alırlar. Tıpkı İran kedileri gibi chinchilla kedileri de sakin evlerde yaşamaktan hoşlanırlar.

10 Ankara kedisi

Van kedisiyle sık sık karıştırılır, ancak Ankara kedisini uzun tüylü kürk yapısından ayırt edebilirsiniz. Atletik ve zeki bir cins olan Ankara kedisi için ulaşamayacağı yükseklik, açamayacağı kapı yok gibidir. Ankara kedisinin sahip olduğu yavru kedi enerjisi ileriki yaşlarında da devam eder. Sosyal kedi cinsleri arasındadır; başka kediler veya köpeklerle de gayet iyi anlaşabilirler. Zekidirler, oyun oynamayı severler, dikkat noktaları kolayca bir şeyden başka bir şeye kayabilir. Bir Ankara kedisiyle birlikte yaşamak istiyorsanız sabırlı ve ilgili olmalısınız.

 11 Norveç orman kedisi

Norveç orman kedisi, nazik ve arkadaş canlısı kedi cinsleri arasındadır. Sürekli ilgi beklentisi yoktur, kendi başına kaldığında da eğlenecek bir şey bulur. Kucak kedisi olduğu söylenemez ama kulak arkası ve çene okşamalarına itirazı yoktur. Zeki ve atletik bir cins olan Norveç orman kedisini evdeki yüksek noktalara zıplarken bulabilirsiniz. Onu seven kalabalık ailesiyle oyunlar oynadığı bir evde mutlu olacaktır.

Leave a Comment!

Patron

Doğal Çam Pelet Kedi Kumu

Çam peleti tamamen katkısız doğal çam ağacından üretilmektedir. Çevreye karşı duyarlı kullanıcıların tam aradığı bir üründür. Doğayı kirletmez, doğada tamamen yok olmaktadır, hiç bir kimyasal katkı maddesi içermez. Koku yapmaz, tozutmaz.